Adománynövények magjait ültették el a Budatétényi Rózsakertben

A MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének díszkertészeti tudományos kutatócsoportja az idén is folytatja a zöldség adománynövény-nevelést, amit először a múlt év tavaszán, a COVID-járvány jelentkezésekor kezdeményezett. A Budatétényi Rózsakertben április elején hatezer magot – paprikát, paradicsomot és uborkát – ültettek nevelőtálcákba, hogy a fólia alatt pár hét múlva szállítható méretre növekvő palántákat a Katolikus Karitász eljuttassa idős emberek számára.

Dr. Orlóci László tudományos főmunkatárstól, a kutatócsoport vezetőjétől megtudtuk, hogy 2020-ban még a NAIK szervezetében működő Gyümölcs- és Dísznövény Kutató Intézetben kezdték el az adománynövény-nevelést, azzal a céllal, hogy a járvány okozta válságos helyzetben segítséget nyújtsanak azoknak az embereknek, akik nem tudják talán még a palántát sem megvásárolni, nem is beszélve annak terméséről. A minősített, csávázott vetőmagokat idén is a ZKI Zöldségtermesztési Kutató Intézet Zrt. ajánlotta fel ajándékként.

A tavalyi palántákat több szervezeten keresztül juttatták el a támogatottaknak. Mivel a Katolikus Karitász segített a leghatékonyabban a szétosztásban, idén májusban számukra adja majd át ünnepélyes keretek között a palántákat Prof. Dr. Gyuricza Csaba, az Egyetem vezetője, a MATE társadalmi felelősségvállalásának keretében.

Elsősorban idősotthonok lakóit és saját háztartásban élő idősebb honfitársainkat szeretnénk támogatni annak érdekében, hogy akár az intézményükben, akár a saját kertjükben meg tudják termelni a szükséges zöldségeket” – hangsúlyozta Dr. Orlóci László.

A múlt évben a vetést követően, a csírázás idején jöttek a tavaszi fagyok, de takarással sikerült megelőzni a kártételt. Az idei fagyok – ha ezen a héten véget érnek – még nem okoznak bajt az elvetett magokban. A jó csírázóképességű magok gyorsan kezdenek majd el fejlődni, s egy-két tápoldatozás után május végére kiadhatóvá válnak a palánták.

Az Egyetem február elsejei átalakulása során a NAIK Gyümölcs- és Dísznövény Kutató Intézetének Dísznövénytermesztési Tudományos Osztálya a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének lett a tudományos kutatócsoportja. Munkatársai a Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszékkel közösen folytatják munkájukat.

A dísznövénykutatások szerteágazók. Tudományos örökségként tekintenek az egynyári virágokkal és a rózsákkal kapcsolatos munkákra, ezek mellett új, innovatív kutatási témákat is keresnek. Az Intézet profiljához illeszkedően a korszerű zöldfelület-gazdálkodás számára szükséges növények nemesítésével, szelekciójával és honosításával kapcsolatos tudományos kísérleteket kívánnak folytatni, de természetesen nem hanyagolják el a dísznövénytermesztés más területeit sem, a palántaneveléstől a cserepes dísznövény-termesztésén át a vágott virágok termesztéséig.

Az Intézet központja a Budai Campuson működik. A Budatétényi Rózsakert nemcsak tudományos gyűjtemény, hanem nagyon fontos terepe a génmegőrzésnek is. Az intézeti tudományos kutatócsoport hét főből áll, közülük 5 tudományos minősítéssel rendelkező vagy minősítés előtt álló szakember” – mondta befejezésül Dr. Orlóci László.