Elkezdődött a diplomaátadó ünnepségek sora a Szent István Campuson

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Campusán június 29-én azok a hallgatók vették át diplomájukat, akik tanulmányaikat a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán kezdték meg.

A Campus aulájában rendezett ünnepségen elsőként Dr. Gyuricza Csaba rektor köszöntötte a résztvevőket. Mint elmondta, néhány évtized alatt, míg a diplomájukat hamarosan átvevők felnőttek, hatalmasat változott az agrárium, de még intenzívebb, robbanásszerű változás előtt áll ez a stratégiai gazdasági terület. Az egész világon felértékelődött az élelmiszer-ellátás, az élelmiszer önellátás képessége és lehetősége.

Magyarország azon kevés országok egyike, amelyik képes ellátni lakosságát és az exportpiacokat is élelmiszerrel, hangsúlyozta az intézmény vezetője. Hozzátette: óriási agrárpotenciállal rendelkezünk, aminek a kihasználása a most végzettek egész szakmai pályafutására elegendő lehetőséget kínál a cselekvésre.  

Mindegy, melyik ágazatban dolgoznak, a lényeg az, hogy szeressék és jól csinálják azt, amire vállalkoznak. Jó szakemberekre itt mindig szükség volt, van és lesz, mondta a továbbiakban Dr. Gyuricza Csaba. A pályakezdőkre is vár annak a tudatosítása, hogy a mezőgazdaság nemcsak hobbi, hanem pénzt lehet vele keresni. Ennek a felismertetése szükséges ahhoz, hogy az agrárium társadalmi megítélése a helyére kerüljön.

Az egyetem rektora leszögezte, hogy gyárakat, logisztikai központokat át lehet helyezni egyik országból a másikba, de a termőföld itt marad, azt nem lehet elvinni.

Antal Gábor, a Hódmezőgazda Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében azt kérte a végzettektől, hogy legyen mindig erejük tudásukat bővíteni, merjenek dönteni, de tanuljanak meg kételkedni is. Kiemelte: agrármérnöknek lenni felelősséget igényel az erőforrások hatékony, versenyképes, fenntartható módon történő felhasználásáért. Úgy kell vigyázni a termőföldre, hogy az a következő generációkat is szolgálni tudja.

Dr. Urbányi Béla campus-főigazgató arra emlékeztetett, hogy a gödöllői székhelyű egyetemet sokszor egy-egy család egymást követő generációi választják továbbtanulásuk helyszíneként, tudva, hogy itt minőségi oktatásban részesülnek. Az idén oklevelet szerzők kapják a MATE első diplomáit. Feladatuk a legnemesebbek közé tartozik, a mindennapi kenyér „megtermelése”, ami nélkül nincs holnapja, nincs jövője a digitális korba érkezett embernek.

 

A végzős hallgatókat Dr. Varga László András egyetemi docens, a mezőgazdasági biotechnológus mesterszak szakfelelőse búcsúztatta. A végzős évfolyamok nevében Sebők Rózsa Eszter és Alexandra Kalandarishvili mondott búcsúbeszédet.