"Hosszú távú célunk, hogy a Kaposvári Campus ne csak ennek a térségnek, hanem az egész Dunántúlnak a tudásközpontja legyen"
– erről beszélt Dr. Gyuricza Csaba a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusán. A MATE rektora hangsúlyozta: egy vidéki egyetem akkor tudja igazán jól elvégezni a munkáját, hogyha az oktatás és a kutatás mellett aktívan részt vesz a helyi gazdaság fejlesztésében. Csütörtökön délelőtt
"Kaposvár és térsége jövője – kitörési lehetőségek a Dél-Dunántúl régióban" címmel tartottak fórumot és kerekasztal-beszélgetést a Kaposvári Campuson. Kaposvár vidéki városként fejlődik, azonban a tipikus problémákkal is szembe kell néznie. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem oktatóinak és kutatóinak részvételével olyan programot fejlesztettek ki, amelynek célja, hogy még vonzóbb és élhetőbb legyen a somogyi megyeszékhely és környéke – hangzott el az eseményen.
Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora kiemelte:
"Célunk, hogy azokat az erőforrásokat erősítsük, amelyek egy adott régió fejlődéséhez erőteljesebben hozzá tudnak járulni. Reagálva a munkaerőpiac igényeire új szakterületeken indítunk képzéseket, Kaposváron szeptembertől elkezdődik a gépész- és villamosmérnök képzés."
Az Egyetem vezetője hozzátette, hosszú távú cél, hogy a Kaposvári Campus az egész Dél-Dunántúl tudásközpontja legyen.
Dr. Mikes Éva, a Dél-dunántúli Gazdaságfejlesztési Zóna fejlesztéséért felelős kormánybiztosa elmondta: a szakmai munkára tavaly kérte fel a Kaposvári Campust.
"Bízom benne, hogy ezzel egy olyan egységes program jött létre, amely világosan meghatározza a fejlesztési irányokat és ezek tovább erősíthetik egymást."
A sajtótájékoztatón Szita Károly, Kaposvár polgármestere hangsúlyozta: az elmúlt években a Németh István Program keretében több mint 100 milliárd forintos fejlesztések valósultak meg a városban.
"Egy város soha nincs kész, 2030-ig négy fő célt fogalmaztunk meg: a teljes foglalkoztatottság, a magasabb munkabérek elérése, a demográfiai mutatók javítása, a lehető legnagyobb energiafüggetlenség megvalósítása, valamint, hogy Kaposvár hazánk egyik legegészségesebb városa legyen"
– fogalmazott a városvezető.
Az eseményen Gelencsér Attila, a térség országgyűlési képviselője elmondta:
"Bőven van még tennivalónk annak érdekében, hogy a régió és a város tovább fejlődhessen. Ehhez szükséges az infrastruktúra, az üzleti környezet és az ipari parkok korszerűsítése is."
Dr. Csonka Arnold, a MATE Kaposvári Campus egyetemi docense a koncepció fő irányvonalairól szólva elmondta:
"Három prioritást határoztunk meg. Az egyik legfontosabb, hogy olyan beruházásokra van szükség, amelyek nemcsak élhetővé, hanem fenntarthatóvá és korszerűvé is teszik Kaposvárt. Emellett az is fontos, hogy Kaposvárra a magas hozzáadott értéket és innovatív termékeket előállító beruházók érkezzenek, akik az új megoldásokat helyezik előtérbe és képesek magasabb béreket biztosítani. Legalább ilyen meghatározó szempont, hogy újabb zöldberuházások valósuljanak meg a megyeszékhelyen."
A koncepció kidolgozásában a MATE Kaposvári Campus mintegy harminc oktatója, kutatója vett rész.