A környezeti nevelés gyorsan változó és komoly veszélyekkel teli világunkban egyre nagyobb figyelmet és jelentőséget kap mind elméleti-tudományos, mind módszertani szempontból. Ezt mutatja a 2018 tavaszán Egerben megrendezett 2. Nemzetközi Környezeti Nevelési Konferencia sikere és „utóélete” is. A rendezvényen ugyanis részt vettek a világhírű Springer és Capital kiadók képviselői, akik az elhangzott előadások közül válogatták ki a 2021 nyarán közös kiadásukban megjelent Environmental Sustainability Education for a Changing World című szakkönyv témáit.
Örömmel jelentjük, hogy a 14 fejezetből álló kötet szerzői között szerepel a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének munkatársa, Dr. Alföldi Zoltán egyetemi docens is, aki az elmúlt 15 évben kialakított és a gyakorlati oktatásban hazai és nemzetközi szinteken sikeresen alkalmazott integrált környezeti nevelési modellt mutatja be.
A Tempus Közalapítvány 2017. évi „Felsőoktatás Nemzetközi Fejlesztése – jó gyakorlat” díját elnyert módszer célja a széleskörű fenntarthatóság megvalósítását szolgáló komplex képességfejlesztés egymásra épülő képzési szinteken. Ebben a módszerben különböző tantárgycsoportokat kapcsolnak össze, elősegítve ezzel a hallgatók rendszerszemléletét, továbbá terepgyakorlatok, kutatótáborok segítségével igyekeznek a hatékony, ökológiai alapokon álló és etikai szemléletű, jól hasznosítható ismeretszerzést nyújtani. Mindezekhez kapcsolódnak a hallgatói-oktatói Táj és Ember Klub sokrétű rendezvényei, a Vissza a gyökerekhez középiskolai programok, valamint óvoda- és iskolapedagógusok számára a környezeti nevelést segítő, továbbképző programok is.
Az interkulturális történelmi tanulságok feltárása és a jelenlegi jó gyakorlatok bemutatása, a helyi társadalmak hagyományos ökológiai tudásának és a tudományos ismereteknek a szintézise segíti az együttműködő, tudás- és etikai-alapú társadalom létrehozását. Mindezek kulcsfontosságúak a jelenlegi globális és helyi környezeti válságok leküzdéséhez.